İSTANBUL

   BESLENME VE DİYET       

   DANIŞMANLIK

 


Sağlıklı bir yaşam için öneriler


Beslenme ve diyet konularında ceşitli sorular ve cevapları


Şeker Hastalığı ve Beslenme


Yüksek Tansiyon ve Beslenme


Böbrek Hastalığı ve Beslenme


Besinler ve Kalori Değerleri
Ana Sayfa        Hakkımızda         Beslenme ve Diyet ile İlgili Bilgiler       Iletişim


SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN SAĞLIKLI BESLENMEK ŞART

Sağlıklı olmak yaşamımızın en önemli parçasıdır. Yeni bir güne başladığımızda kendimizi formda ve iyi hissetmek isteriz. Yaşamın her evresinde sağlıklı beslenme formda kalmanın şartıdır. Sağlıklı bir yaşam için; doğru beslenmek, fiziksel aktiviteyi arttırmak ve bağışıklık sistemimizi desteklemek gerekmektedir.

Yaşam bir çeşit seçenekler yumağıdır. Gün boyunca birtakım seçimler yapmak zorunda kalırız ve bunların büyük bir kısmını besinler yönünde yaptığımız seçimler oluşturmaktadır. Besin seçimimizi etkileyen birçok faktör bulunmaktadır ve bu faktörlerle yaşamımızın yönünü belirlemiş oluruz. Kültürel yapımız, o anki duygusal ruh halimiz, çevremiz ve çevremizdeki kişiler, hayata bakış açımız, tüketmeyi sevdiğimiz besinler ve beslenme konusunda sahip olduğumuz bilgiler bu faktörlerin birkaçıdır. Tek bir seçim önemsiz gibi göründüğü halde seçimimiz sürekli aynı yönde oluyorsa yaşamımız ve sağlığımız üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Peki insan neden sağlıklı beslenmelidir? Yanlış beslenmenin vücudumuz üzerinde etkileri neler olacaktır? Yanlış beslenme; zihinsel ve bedensel faaliyetlerimizde azalmaya, sürekli yorgun ve halsiz hissetmemize, vücut direncinde azalmaya bağlı olarak daha kolay hastalanmamıza, işteki verimimizin düşmesine, daha çabuk yaşlanmamıza yani kalitesiz bir yaşama neden olacaktır. O zaman sağlıklı bir yaşam için aşağıdaki sağlıklı beslenme önerilerini uygulamalıyız.

A)Sağlıklı Beslenme Önerileri:

· Güne mutlaka kahvaltı öğünü ile başlamalıyız. En uzun süreli açlık dönemini, akşam yattıktan sabah kalkıncaya kadar geçen sürede yaşarız. Vücudumuzun gün boyunca ihtiyaç duyacağı enerjinin en önemli kaynağını kahvaltı öğünü oluşturmaktır.

· Besinleri küçük lokmalar halinde ve çeşitliliği sağlayabilmek için de hepsinden azar azar tüketmeye özen göstermeliyiz.

· Öğün atlamamalıyız. 3'ü ana 3'ü ara öğün olmak üzere 6 öğün beslenmek en sağlıklısıdır. Öğün atlamak kişinin bir sonraki öğünde daha fazla besin tüketmesine veya abur cubur beslenme tarzına yönelmesine neden olur. Herhangi bir öğünümüzü atladığımızda bir sonraki öğünde tüketeceğimiz besinlerin çoğu vücudumuzda yağ olarak depolanarak gereksiz kilo artışına neden olacaktır.

· Bol bol su içmeliyiz. Suyu yemek öncesinde , sırasında veya sonrasında tüketmemiz herhangi bir fark yaratmayacaktır.

· Yemeklerimizi kızartmak yerine fırında, haşlama veya ızgarada pişirme yöntemleriyle pişirerek tüketmeliyiz, böylece vücudumuza alınan yağ miktarı da azalacaktır.

· Aşırı şeker içeren besinlerden kaçınmaya çalışmalıyız. Eğer tüketebiliyorsanız çayınızı ve kahvenizi şekersiz veya esmer şeker ile birlikte tüketin. Tatlı olarak da ağır tatlılar(şerbetli veya yaş pastalar gibi) yerine sütlü veya meyveli tatlıları tercih etmeliyiz. Ayrıca meyvelerin yapısında bulunan şekerde tatlı ihtiyacının karşılanmasında yardımcı unsur olacaktır.

· Günlük yiyeceklerimizle aldığımız tuz miktarı 6gr'ı ( 1 tatlı kaşığı ) geçmemelidir. Eğer yüksek tansiyon rahatsızlığınız varsa tuz tüketiminize dikkat etmelisiniz. Doktorunuzun tavsiyelerine göre yemeklerinizde ya hiç tuz kullanmamalı ya da miktarını azaltmalısınız.

· Beyaz ekmek yerine kepekli veya çavdar ekmeği, aynı şekilde makarna veya beyaz pirinç yerine esmer makarna veya esmer pirinci tüketmemiz, kan şekerimizin dengelenmesini ve daha tok hissetmemizi sağlayacaktır. Beyaz ekmek yerine kepekli ekmek tüketmemiz; un beyazlatılırken meydana gelen vitamin ve mineral kayıplarından olumsuz yönde etkilenmemizi önleyecektir.

· Beslenmemizde posalı yiyeceklere mutlaka yer vermeliyiz. Posalı yiyecekler kana daha yavaş karıştıklarından sindirimleri zordur böylece hem daha tok hissetmemizi sağlar hem de barsaklarımızın düzenli çalışmasına yardımcı olur. Bunun için bol bol sebze ve meyve tüketmeliyiz.

· Alkollü içecek tüketiyorsak miktarını azaltmalıyız. Alkollü içecek tüketeceğimiz zamanda, alkol yüzdesi düşük olan (light bira veya şarap gibi) içkileri tercih etmeliyiz.

B) Fiziksel aktiviteyi arttırmak:

· Sporun yani fiziksel aktivitenin yaşamımızda olması; şeker hastalığı (diabet), kalp rahatsızlıkları, yüksek tansiyon gibi birçok hastalıktan korunmamıza yardımcı olacaktır. Bunun için en azından haftanın üç günü 30 veya 45 dakikalık tempolu yürüyüş, yüzme veya koşmak gibi aktiviteler yapmamız yeterli olacaktır.

C) Bağışıklık sistemimizi desteklemek:

· Bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz için yaşamımızda ki stresi en aza indirgeyebilmemiz, sağlıklı beslenmemiz, fiziksel aktivitemizi arttırmamız ve alkol sigara tüketimini azaltmamız gereklidir. Eğer bu koşulların hepsini sağlayamıyorsak veya yeterli olmuyorsa bağışıklık sistemimizi güçlendirebilmek için uzmanlara danışmalıyız.

Dyt. Gamze ALTINSOY

Beslenme ve Diyet Uzmanı

 

 

 

   

Web Design --EA_Communication-- O©