İSTANBUL

   BESLENME VE DİYET       

   DANIŞMANLIK


Sağlıklı bir yaşam için öneriler


Beslenme ve diyet konularında ceşitli sorular ve cevapları


Şeker Hastalığı ve Beslenme


Yüksek Tansiyon ve Beslenme


Böbrek Hastalığı ve Beslenme


Besinler ve Kalori Değerleri
Ana Sayfa        Hakkımızda         Beslenme ve Diyet ile İlgili Bilgiler       Iletişim


Kahve:  Bir dost ya da bir düşman 

 

Kahve türk halkının cok sevdigi içeceklerden biri. Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır diyerek bu sevdiğimiz içeceği atasözlerimize bile konu yapmışız. Türklerin Viyana kapılarına kadar götürerek, Avrupalılara tanıttıgı bu içeceğin bircok iyi ve kötü yanı mevcut.

 

Kahve aroması ve kokusuyla insan psikolojisini etkileyen bir içecek. Genel olarak kokusunun insanda pozitif bir duygu uyandırdıgını söylemek mümkün.

 

Diğer bir cok içecek veya yiyecek icin söylenebilecek olan sözü kahve içinde söylemek mümkün. Çoğu zarar azı karar. Cok kahve içenlerin cesitli sağlık sorunları yasamalarına pek şaşırmamak lazım. Kahvenin içinde bircok kimyasal madde karışımı bulunmakta. Bunlardan en önemlisi kafein. Belirli sınırlar icinde kalan kafeinin vücuda yararlı etkileri mevcut. Kafeinin pozitif etkileri Parkinson hastaları üzerinde kanıtlanmış durumda. Bunun dışında insanı uyarıcı ve canlandırıcı bir etkisi mevcut. Kalp atışlarını hızlandırmakta ve dikkati arttırıcı bir etkisi bulunmakta. Bir şekilde insandaki yorgunlugu azalttığını söylemek mümkün. Bilim adamları özellikle kasların kasılmasi üzerinde etkisi bulundugunu ve vücuttaki yağ dönüsümünde rol oynadığını tespit etmiş durumdalar. Vücuttaki yağların kafein yardımıyla çözülerek enerjiye dönüsmesi kolaylaşmakta.

 

Bunun yanında vücuttaki su miktarı alınan kahve ile azalmakta. Bunun için kahve içimini takiben önemli miktarda su içmek gerekiyor. Tarihi geleneklerimiz düsünüldügünde kahvenin yanında  suyunda beraber getirilmesinin boşuna olmadıgı hemen anlaşılıyor.

Kahvenin tip II seker hastalığına yakalanma riskini azalttıgını ileri süren bilim adamları mevcut olmakla birlikte, kesin olarak kanıtlanmış değil.

 

 

Kahve içimi vücudun demir ve kalsiyum alımında kötü yönde etki yapmakta. Onun için yemek yeme ve kahve icimi arasında belirli bir zaman dilimi bırakmakta fayda bulunuyor. Onun dışında mide ve bağırsak problemi olanların kahve içiminde dikkatleri olmaları gerekmekte. Kahvenin özellikle mideyi uyararak mide suyu oluşumunu arttırmasi, mide problemi olanlarda istenmeyen sorunların olusmasına neden olmakta. Onun dışında hamilelerin kahveden özellikle kaçınmaları gerekiyor. Düşük yapma riskini arttırdıgı veya doğacak çocuğa etkisinin olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış durumda.       

 

   

Web Design --EA_Communication-- O©